Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Hangi zemin grubunda insaat yapilmaz

0 oy
251 gösterim
11 Şubat 2018 ZEMİN VE DEPREM kategorisinde Omer sordu
Merhaba hangi zemin grubunda inşaat yapılmaz ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
4 Mart 2018 gulcintunc (1,320 puan) cevapladı

Merhabalar;

Çığ, heyelan afetlerinden birine uğrayan, afet bölgesi olduğu kararname ile tespit ve ilan edilen yerlerde bina yapılamaz ve mevcut binalar onarılamaz.

Üzerinde yapı yapılması herhangi bir geçerli nedenle ve yasalara dayandırılarak yasaklanmamış yapı güvenliği açısından doğrudan ya da belli sağlamlaştırma işlemleri uygulandıktan sonra yeterli dayanım kazandırılmış zeminler yapı zemini olarak kullanılabilir. Yapılaşma için yasak bölge sayılan yerlerde bina yapılamaz. Mevcut binalar onarılamaz. Ayrıca yapımının üzerinden 30 yıl geçmemiş yapay dolgu zeminlere, üzerinde özel olarak zemin iyileştirmesi yapılmadıkça ya da gerekli temel tipi uygulanmadıkça bina yapılamaz. 

Bunun dışında diğer zemin çeşitlerinde su çeken veya  çok sert olan zeminlerde gerekli zemin iyileştirilmeleri yapılarak zemin inşaata elverişli hale getirilir.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 492 gösterim
29 Kasım 2020 ZEMİN VE DEPREM kategorisinde Mithat (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 272 gösterim
1 Mart 2017 ZEMİN VE DEPREM kategorisinde Recep sordu
+3 oy
2 cevap 172 gösterim
27 Ocak 2017 ZEMİN VE DEPREM kategorisinde Yasin SEVGİN (1,560 puan) sordu
+3 oy
1 cevap 173 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...