Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

dilatasyon boşlukları

+1 oy
122 gösterim
7 Mart 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde Nurcan (200 puan) sordu
dilatasyon boşluklarının önemi nedir?

dilatasyon boşlukları bırakılmazsa ne gibi sorunlar oluşur?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
10 Mart 2017 gulcintunc (1,320 puan) cevapladı
Dilatasyon, yüksek katlı ve oturma alanı geniş yapılar tasarlanırken yapının oturduğu zemindeki farklılıklar ve sıcaklık değişimlerinden dolayı meydana gelen genleşme ve kısalma hareketlerinin yapıya zarar vermesini engellemek amacıyla yapılarda bırakılan boşluklara verilen isimdir. Bu gibi durumlarda yapılar tasarlanırken tek bir blok halinde inşa edilmek yerine iki, üç veya daha fazla ayrı bloklar olarak tasarlanır ve her blok arasına statik projenin gerektirdiği ölçüde 5cm, 10cm, 15 cm vb gibi ölçülerde boşluklar bırakılır. Bırakılacak olan boşluk miktarını zeminin cinsi ve farklılıkları ile yapının yüksekliği belirler.

Tüm farklı malzemelerin ısı değişimlerine karşı farklı miktarlarda genleşme ve büzülme kapasiteleri vardır. Betonarme ve çelik yapılar da sıcaklık değişimi, yaz-kış ısı farklılıkları, gece-gündüz sıcaklık farklılıklarından dolayı genleşme ve kısalma eğilimi gösterirler. Bu nedenle geniş ve çok katlı yapılarda tasarım aşamasında dilatasyon boşlukları bırakılır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 304 gösterim
9 Aralık 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde gulcintunc (1,320 puan) sordu
0 oy
1 cevap 142 gösterim
2 Temmuz 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 99 gösterim
23 Haziran 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 125 gösterim
20 Haziran 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 702 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...