Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

buna bi bakarmısınız acil

0 oy
128 gösterim
10 Ocak MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde mertshakan (160 puan) sordu
BCD dirseğine iki kuvvet uygulanmaktadır. AB kontrol çubuğu, kopma normal gerilmesi 550 MPa olan bir çelikten yapılacağına göre, çubuğun çapını, kırılmaya karşı emniyet katsayısı 4 olacak şekilde belirleyiniz.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
11 Ocak Admin (10,200 puan) cevapladı
Merhaba,

Şekil yok. Ancak yol göstermek daha doğru olur.

Emniyet katsayısı = EK = 4

Kopma Normal Gerilme = 550 Mpa

Emniyet Gerilmesi = EG

Çubuklarda verilmiş olan kuvvetlerden yola çıkarak bu kuvvetlerin oluşturacağı gerilmeleri bulmanız gerekmektedir. Gerilme = P/ A yani kuvvet/alan olmalıdır. Eşitleme yapacağınız gerilme ise emniyet gerilmesi olacak ki zaten EK verilmiş ve Kopma Normal Gerilmesi AB için belli. Çapı şöyle bulursunuz

Gerilme = P / (A  = pi * r2 )   Burada tek bilinmeyen r dir. pi=3,14 alın. Gerilme =Emniyet Gerilmesi = Kopma Normal Gerilme / Emniyet Katsayısı mantığı ile yapacaksınız.

Başarılar dilerim.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 90 gösterim
18 Nisan MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Esraaa (140 puan) sordu
0 oy
1 cevap 145 gösterim
10 Ocak MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde mertshakan (160 puan) sordu
0 oy
1 cevap 101 gösterim
6 Ocak MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde mertshakan (160 puan) sordu
0 oy
1 cevap 137 gösterim
6 Haziran 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde sparrowxD (140 puan) sordu
0 oy
0 cevap 95 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

302 soru

316 cevap

35 yorum

247 üye

...