Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Inşaat yaparken bırakılması gereken komşu payı

0 oy
354 gösterim
17 Ekim 2020 DİĞER kategorisinde Kamuran (160 puan) sordu
18 Ekim 2020 Kamuran yeniden gösterildi
Yurt dişinda olduğum nedenden dolayı Ilçede bulunan arazimin duvarını direk olarak komşum, komşu payı bırakmadan ev yapıp ev duvarı olarak kullanmıştır. O günlerde ilçe belediyesine yazılı dilekçe ile müracaat etmemek rağmen dikkate alınmamıştır. Aynı siyasî destekçisi olduğundan

1. Komşu payı birakilmasi gerekmiyormu?

2. Komşu payı ilçelerde kaç metre?

3. Bu konuya itirazı tam kalıcı ve etkili netice alabilmem için nereye dilekçe yazmam lazım?

Saygılar ve hürmetlerle selamlar

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevap

0 oy
17 Ekim 2020 Admin (10,280 puan) cevapladı
Merhaba,

Öncelikle kafanızdaki soru işaretlerini tamamıyla gidereceğiniz bir kaç yolu denemenizi tavsiye ederim.

1. Öncelikle ilgili belediyeye siz veya tanıdığınız biri gidiversin , belediyenin imar bölümüne gidip sizin arazinizin mevcut imar çapı belgesini versinler.İçinde arazinize ait sınırların koordinatları da verilmiş olsun. Arazinizin koordinatları belli ise artık önemli bir aşamayı katetmiş olursunuz.

2. Sonraki aşamada tecrübeli olduğunu bildiğiniz özel büro açmış bir haritacı ile irtibat kurun ve ona da arazinize ait mahalle, ada-parsel numaralarını verin o da sizler için arazinize ait koordinatları veren bir belge oluşturacaktır. Belediyeden aldığınızı da ona gösterin karşılaştırsın. Sorun yoksa araziye çıksın ve sizin arazinizin koordinatlarını arazide tatbik ederek sınırlarını belirlesin.Haritacı komşunuzun arazinizi işgal ettiğine dair bir sonuca ulaşırsa yine bir belge üzerinde ne kadar kaç m2 arazinize girmiş bunu belirleyebilir.

3. Elde ettiğiniz somut veriler neticesinde elinizdeki belgeler ile resmi olarak belediyeye başvuruda bulunun ve ilgili başvurunuza ait evrak kayıt sayı numarasını da öğrenin ve takip ediniz. Size dönüş yapılmadığı cevap verilmediği yada somut verilere rağmen olumsuz cevap verilmesi durumunda mahkemeye başvurunuz.

4. Mahkemelik olursa durum mahkemeye başvurunuz neticesinde ilgili mahkeme arazide bilirkişi incelemesi yapacak ve buna göre hüküm verecektir.

5. Bu dediğim aşamaları bizzat uygulamanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
0 oy
18 Ekim 2020 Kamuran (160 puan) cevapladı
Teşekkür ederim,  Allah razı olsun

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 35 gösterim
29 Temmuz DİĞER kategorisinde Necati (180 puan) sordu
+1 oy
1 cevap 146 gösterim
4 Aralık 2019 DİĞER kategorisinde Mehmet (130 puan) sordu
+2 oy
1 cevap 5,296 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...