Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

kolon donatıları temel betonumuza temas etmiyor problem olur mu ?

0 oy
187 gösterim
9 Ekim 2020 BETONARME YAPILAR kategorisinde burak19072 (120 puan) sordu
Temelden çıkan kolon filizlerinin üzerine , kolon boyuna donatıları ( kolon donatıları dışarıda birleştirilip, vinçle filizlere indiriliyor) indirildiğinde kolon boyuna donatılarından bazıları temelin betonundan 2-3 cm havada kalıyor. (Filizlerimizin boyu 110-130 cmdir. 1 metre olan yeterli bindirme boyunu sağlıyoruz.)

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
10 Ekim 2020 Admin (10,200 puan) cevapladı
Merhaba,

Öncelikle teknik eleman olarak bu duyarlılığınız ve sorumluluğunuzdan dolayı size teşekkür ederim.

Elbette kolon bindirmelerinin beton yüzeyine sıfıra sıfır olması doğru bir uygulamadır. Bir alt kolonun bir üste devamını en sağlıklı şekilde uygulamanın en doğru yolu budur. Çünkü bu uygulama ile kolon-kolon birleşim bölgelerinde olabildiğince gerek düşey gerekse de yatay yüklere karşı koruma sağlamış olursunuz. Kolon kenetlenme boyu burada en önemli husustur. Örneğin kolon filizini siz normalde 105 cm bırakmalıydınız ancak vinç ile ekleme sonunda yani nihai bindirmede kolon filizi 108 cm idi ancak yerden 2 cm yukarıda kaldı diye 106 cm olduysa siz bindirme şartını tamamlamış sayılırsınız ancak yine de ne olursa olsun beton yüzeyine sıfırlamaya çalışın çünkü yönetmelik gereği kolon boyuna donatıları kesilir ayarlanır beton dökülür ve filiz boyu bırakılır.

Kolay gelsin başarılar...

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 308 gösterim
+1 oy
1 cevap 197 gösterim
+2 oy
1 cevap 189 gösterim
21 Şubat 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde Yasin SEVGİN (1,560 puan) sordu
+3 oy
1 cevap 352 gösterim
22 Ocak 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde Nivo (460 puan) sordu
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

302 soru

316 cevap

35 yorum

247 üye

...