Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Temel toprağa ne kadar gömülmeli?

0 oy
540 gösterim
26 Ağustos 2020 İNŞAAT GÜNCEL kategorisinde kafamizcokguzel (120 puan) sordu
Merhaba arkadaşlar, ben tek katlı müstakil bir ev yaptırmak istiyorum. Danışmanlık aldım fakat kafama takılan sorular oldu yine de. Tek katlı betonarme bir ev yaptırmak istiyorum. Sürekli temel yapılacak. Temel yüksekliği 85 cm çizildi. Fakat ayrıca bir subasman perdesi maliyetine girmemek için temeli toprağa 25 cm gömerek proje çizildi. Yani 15 cm grobeton ve temelin 25 cmlik kısmı toprağa gömülü. Geri kalan 60 cm ise toprağın üstünde subasman olarak işliyor. 25 cmyi az bulduğum için sordum fakat temelin oturduğu yer don seviyesinin üstünde olduğu için sorun olmayacağı söylendi. Doğru mudur acaba farklı bir prosedürü var mıdır?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
1 Eylül 2020 Admin (10,280 puan) cevapladı
Merhaba,

Öncelikle vermiş olduğunuz kararın tek katlı bir yapı için olduğunu, gelecekte üzerine artı kat gelmeyeceğini düşünerek cevap vermek isterim.

Gevşek özellikteki toprak zeminlerde temel derinliğinin fazla olması önemli olduğundan soracağınız ilk soru şu olmalı... Binamın üzerine oturacağı toprak zemin gevşek özellikte mi ?

Diğer bir husus inşa edeceğiniz yapı taban alanı geniş bir platformda yayılmışsa temel derinliği düşük tutulmuşsa yine bu açıdan sorun olmayacağı yapının stabil durumunu koruyacağı varsayılarak hesap edilmiştir.

Bana kalırsa asgari ölçüde tutmayın 10 cm grobeton + 35 cm zemin altı temel + 60 cm zemin üstü temel yapın hem kendinizi daha güvende hissedin hem de yapınızı biraz daha maliyet ile daha çok koruyun.

Grobeton 15 değil de 10 yapın 25 i de 35 yapın gerisi aynı. Ama dediğim gibi toprağın yapısı gevşek değilse böyle yapınız. Ama gevşek ise kanaatimce derinlik artırılmalıdır.

Kolay gelsin.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 7,201 gösterim
25 Ağustos 2017 İNŞAAT GÜNCEL kategorisinde Papilo sordu
+1 oy
1 cevap 160 gösterim
5 Nisan 2017 İNŞAAT GÜNCEL kategorisinde misafir sordu
+1 oy
1 cevap 128 gösterim
+3 oy
1 cevap 329 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...