Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Dilatasyon uygulaması

0 oy
122 gösterim
20 Haziran 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Merhaba,

Derinliği 47 metre olan inşaat, bodrum katla beraber 8 katlı olacak. Ayrıca  inşaat 1. derece deprem bölgesinde

İnşaatın derinliği fazla olduğu için orta kesiminde çift kolon çalışıp, tavanın ise bir yarısının dökümünü yaptıktan sonra diğer yarısını dökümünü gerçekleştirsek ve çift kolonların üzerine gelecek şekilde ayrı ayrı dökülecek  tavanı bir kiriş ile bağlasak, deprem bölgesinde olan bu çalışma bina güvenliği için risk oluşturur mu?

Teşekkürler

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
20 Haziran 2020 Admin (10,200 puan) cevapladı
Merhaba,

Dilatasyon uygulamasının temel amacı derinliği genişliği büyük olan yapıların aslında birbirinden bağımsız ama birbirine yaklaşık 10 cm yakın bloklar ile inşa edilerek olası deprem durumunda gerek zemin değişkenliği gerekse yapıdaki fiziksel özellikler nedeniyle tahribatın önüne büyük oranda geçmektir. Bu ne demektir şöyle diyelim. Birbirine 10 cm uzaklıkta olan blokların ayrıca birbirine kiriş ve bunun dışındaki çelik veya betonarme elemanlar ile bağlanması yanlıştır. Ayrı dökümlerde soğuk derz ihtimalini gözardı etmemelisiniz. Mümkün mertebede tek döküm yaparak betonarmenin bütünselliğini korumalısınız. Yani her bloğun betonu kendine olmalı ve bir bloğun döşemesini diğer bloğun aynı doğrultuda devam eden döşemesi ile bir kiriş vasıtası ile bağlayamazsınız. Dilatasyon derzleri ile 10 cm lik boşluklar zaten kapatılmaktadır. Böylece örneğin A bloğunun bir X döşemesi A bloğunun kiriş ve kolonlarına, B bloğunun Y döşemesi B bloğunun kiriş ve kolonlarına oturur ama bağlantı yani 10 cm lik dilatasyon boşluğu özel derz malzemeleri ile kapatılır. Mantık budur. Hava sıcak gerekirse priz geciktirici katkı kullanırsınız ve tek dökümde döşemeyi kirişler ve eğer kolonları da dökmediyseniz kolonlarla beraber ilgili bloğun tamamını dökersiniz.

Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 137 gösterim
2 Temmuz 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 99 gösterim
23 Haziran 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 688 gösterim
0 oy
1 cevap 303 gösterim
9 Aralık 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde gulcintunc (1,320 puan) sordu
+1 oy
1 cevap 121 gösterim
7 Mart 2017 BETONARME YAPILAR kategorisinde Nurcan (200 puan) sordu
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

302 soru

316 cevap

35 yorum

247 üye

...