Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

TAŞIMA GÜCÜNDEKİ KİRİŞİN KIRILMA DAVRANIŞLARI NASILDIR.

0 oy
115 gösterim
14 Mayıs 2020 BETONARME YAPILAR kategorisinde sydgryl (140 puan) sordu
Eğilme ya da kesme kuvvet etkisiyle taşıma gücüne kadar zorlanan betonarme kirişlerin kırılma davranışlarındaki farklılıkları, eğilme ve kesme kırılmalarında kırılma türlerini belirleyen temel tasarım değişkenleri nelerdir

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
16 Mayıs 2020 Admin (10,200 puan) cevapladı
17 Mayıs 2020 Admin düzenledi

Merhaba,
Kırılma Türleri;
1.Çekmeli Kırılma : Beton basınç gerilmesi nedeniyle ezilmeden önce donatıda akma meydana gelmişse çekmeli kırılma oluşur. 
2.Basınç Kırılması : Bu kırılmada donatı akma sınırına ulaşmadan beton ezilmektedir. 
3.Dengeli Kırılma : Böyle bir kırılmada betonda basınç nedeniyle meydana gelen ezilme ile , çekme nedeniyle de donatıda oluşan akma durumu aynı zamanda gerçekleşmektedir.


Tek donatılı bir dikdörtgen kesit düşünelim burda Bir basınç bolgesi bir de çekme bolgesi vardır. Basınç gerilmesi ile alakalı olan durum beton kesitini beton tasarım basınç gerilmesini ilgilendirirken, çekme bölgesini ise donatı alanı ve donatının tasarım akma dayanımı ilgilendirir. Fc = 0.85 x fcdx bw x a iken Fs= As x fyd olmalıdır.Fcd : Betonun tasarım basınç dayanımı, Fyd: Donatının tasarım akma dayanimi,bw :Dikdörtgen kesitin genişliğini,  a: Eşdeğer Basınç Bloğunun Derinliğini, As : Donatı Alanını ifade etmektedir. Taşıma gücü momenti ise Çekme bölgesindeki Fs in (d-a/2) ye göre z kadarlık momentinin karşılığıdır. Yani Tasima Gucu Momenti = Mr = Fs x z = As x fyd x (d -a/2) dır.Buradaki d değeride faydalı Yüksekliktir.
Kolay Gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 53 gösterim
17 Mayıs BETONARME YAPILAR kategorisinde Egemen hoşgör (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 117 gösterim
16 Aralık 2020 BETONARME YAPILAR kategorisinde veysel (170 puan) sordu
0 oy
1 cevap 100 gösterim
16 Aralık 2020 BETONARME YAPILAR kategorisinde veysel (170 puan) sordu
+1 oy
1 cevap 3,583 gösterim
+1 oy
1 cevap 3,392 gösterim
7 Aralık 2020 BETONARME YAPILAR kategorisinde MeteS (130 puan) sordu
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

302 soru

316 cevap

35 yorum

247 üye

...