Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon iptali

0 oy
164 gösterim
11 Mayıs 2020 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Merhaba ,
Kolon iptali ile ile ilgili sorumun devamı olacak.
Yanyana çalışılan çift kolonlardan biri 3. Kattan itibaren iptal edilecek. Bu durum deprem için risk midir?
Teşekkürlerı
Not: İnşaat sığınak bodrum zemin ile birlikte 8 katlı olacak .  3. Kattan sonra yanyana (bitişik) kolonun biri iptal edilecek.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
11 Mayıs 2020 Admin (10,280 puan) cevapladı
Merhaba,

Normalde düşük katta daha büyük bir kesit ile başlayan bir taşıyıcı eleman sonraki belli bir kattan sonra kesiti azaltılarak devam ettirilebilir. Aynı şekilde bu durum kolon iptali bakımından da geçerlidir. Ancak ;

Bu şekilde tasarlanacak bir projenin mutlaka deprem analizinin lisanslı bir statik analiz programı ile yapılması, iptal edilecek kolonun binanın süreksizliğini bozmaması yani yük dengesini bozmayacak şekilde olması gerekmektedir. İptal edilen kolonlar sonrası yapılan analizlerde problem yaşanıyorsa iptal edilmeyen kolon kesiti en alt kattan itibaren artırılmış vaziyette olacak şekilde tasarlanır, bir de böyle denenir. Yani tasarımda kesit artırma ihtiyacı doğabilir iptal edilmeyen kolonlarda. Kesit artmalıysa bu en alt kattan itibaren olmalı. Tasarımda simetrinin büyük bir önemi vardır. Önemli olan başka bir husus iptal edilen kolonlar sonrası binanın ağırlık merkezi kütle merkezinde değişiklik olmayacağı kadar küçük olması. Buda simetrik çalışarak elde edilir. Yani daha açıklayıcı olayım. Bir karenin 4 köşesine 2 şer kiloluk ağırlık koyun merkezi tam ortasındadır. Ancak her köşesinden 1'er kilo alın durum yine değişmez .

Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 137 gösterim
5 Mayıs 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 810 gösterim
0 oy
1 cevap 3 gösterim
0 oy
1 cevap 188 gösterim
0 oy
1 cevap 585 gösterim
11 Temmuz 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...