Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon iptali

0 oy
137 gösterim
5 Mayıs 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Merhabalar;

52 metre derinliğe sahip projede; inşaat çökmesin diye, inşaatın orta kesimine yakın konumda kolonlar çift çalışılıyor. İnşaat bodrum dahil 8 kat olacak. Çift çalışılan kolonlar 3. katta teke düşürülecek.

Bu durum deprem için risk midir?

Veya 3.kattan sonra tek kolon olsa da binayı taşıyabilir. Kolonun teke düşürülmesinde sakınca yoktur diyebilir miyiz. Teşekkür ederim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

+1 oy
5 Mayıs 2020 Admin (10,200 puan) cevapladı

Merhaba,

Her şeyden önce bir betonarme yapıyı temeli saymazsak kolon, kiriş, döşeme gibi elemanların taşıdığını biliyoruz. Zemin kattan başlamak üzere üst katlara doğru yapının toplam ağırlığı giderek azalmaktadır. En ağır yük en alt kattan en üstte doğru azalmaktadır. Bu azalmaya bağlı olarak gelişigüzel taşıyıcı eleman iptali kesinlikle doğru değildir. Çünkü herhangi bir elemanın iptali demek onun taşıyacağı yükü çevredeki elemanlara bindirmek demektir. Buda her elemanın üzerine düşen yük payına ayrı bir ağırlık olur. Ancak şöyle bir durum var. Tasarımda belli bir kattan sonra kolon kesitleri örneğin 40x70 iken sonrasında 40x60 - 30x50 gibi kesitlerle statik analiz sonrası da sorun  yoksa devam edebilir.  Yani bir karenin üzerine aynı doğrultuda daha küçük kesitli bir kare bindirmek gibi. 

3. kattan sonra +5 kat az yük değil bu arada. 

Bu arada sizin dediğiniz çift çalışan kolon olayını biraz daha açarsanız daha detaylı bilgi verelim. Yani yan yana iki kolon mu dediğiniz ? Kesiti büyük kolon mu ? Lütfen detay veriniz.

Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 155 gösterim
11 Mayıs 2020 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 569 gösterim
11 Temmuz 2020 MUKAVEMET ve STATİK kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
0 oy
1 cevap 187 gösterim
0 oy
1 cevap 324 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

302 soru

316 cevap

35 yorum

247 üye

...