Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine aykırı inşaat

0 oy
102 gösterim
28 Nisan 2020 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Sevilay Ay (280 puan) sordu
Merhaba, Panlı alanlar imar yönetmeliğine aykırı olarak inşa edilmiş binada, hak sahiplerinden bir kişi veya bir kaç kişi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müteahiti şikayet ederlerse, uygulanacak yaptırımlar nelerdir?

Teşekkürler.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

+1 oy
28 Nisan 2020 Admin (10,360 puan) cevapladı
Merhaba,

Belediye sınırları içerisinde inşa edilen her yapı gerek Belediyenin gerekse de Yapı Denetim Firmalarının kontrolünde gerçekleşir. Her şeyden önce aykırılık durumu halen proje aşamasında iken ifade edilmeli ve buna başında engel olunmalı projeye onay verilmemeli. Bu bir konu....

Diyelim ki onay verilen projeye aykırı inşa edildi. Biri bunu şikayet etti. Düzeltilebilecek bir yanlış ise düzeltilene kadar ruhsat verilmez. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ilgili yapı denetim firmalarına cezai müeyyide uygulayabilir. Müteahhitler para cezasına çarptırılmadan tutun şirketlerinin askıya alınmasına kadar devam edebilecek durumlar var. Tabi her şey den önce şu sorular önemli ,

1. Proje hayata geçti mi ?

2. İnşa aşamasında farkedilen bir sorun mu ?

3. İnşaat bittikten sonra mı farkedildi ?

Sonuç olarak bu durum mahkemeye kadar da gidebilir. Ruhsat verilmez, tadilat mümkünse uygulanır, gerekiyorsa cezai yaptırımlara kadar da gider gerek yapı denetim gerekse de müteahhit açısından.

Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 121 gösterim
1 Kasım 2020 İMAR BİLGİSİ kategorisinde TheiaMania (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 304 gösterim
1 Nisan 2017 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Aleyna sordu
0 oy
1 cevap 119 gösterim
15 Kasım 2020 DEPREM MÜHENDİSLİĞİ kategorisinde Tayfun26 (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 519 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

308 soru

320 cevap

35 yorum

328 üye

...