Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Silis dumanının kütle betonlarda çimento yerine kullanılması nasıl avantajlar sağlar maddeler halinde açıklar mısınız ?

0 oy
144 gösterim
26 Nisan 2020 BETONARME YAPILAR kategorisinde Umut Erdem (160 puan) sordu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
28 Nisan 2020 Admin (10,200 puan) cevapladı

Merhaba,

TMH - TÜRKiYE MÜHENDiSLiK HABERLERi SAYI 426 - 2003/4122 'te bu konuya yer verilmiş olup. Laboratuvar ortamında bir takım deneyler yapılmış ve şu sonuçlara ulaşılmıştır ; 

SONUÇ Devam eden bu laboratuvar çalışmasının neticesinde aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. Silis dumanı kullanımı halinde taze betonda işlenebilirlik düşmekte, işlenebilirliği belirli bir seviyede tutmak üzere akışkanlaştırıcı katkı kullanma zorunluluğu oluşmaktadır. 

2. Silis dumanı kullanılan betonlarda kanama oluşmadığı görülmüştür. 

3. Silis dumanının basınç dayanımını artırma etkisi 3 günde kendini gösterememekteyse de 28 günde belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 

4. Silis dumanı ikamesiyle 28 günlük basınç dayanımlarında, karışım oranlarına bağlı olmak üzere, %20 den başlayıp %50 mertebesine kadar artış elde edilebilmektedir. 

5. Silis dumanından elde edilecek faydayı maksimum yapan bir su-çimento oranı, aynı şekilde, herhangi bir karışım için optimum silis dumanı ikame oranı bulunabileceği tespit edilmiştir. 6. Su-çimento oranı optimum değerden fazlalaştıkça ya da silis dumanı ikame oranının optimumdan fazla olması durumunda silis dumanının etkisi azalmakta ve dayanımdaki artış durmaktadır. 

7. Silis dumanı, hiperakışkanlaştırıcı ve düşük su-çimento oranının kombinasyonuyla 90~100 MPa mertebesinde yüksek basınç dayanımı elde etmek kolaylıkla mümkün görünmektedir.

Kolay gelsin.

Kaynak : www.imo.org.tr

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 104 gösterim
0 oy
1 cevap 155 gösterim
23 Haziran 2020 BETONARME YAPILAR kategorisinde Rabia (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 809 gösterim
0 oy
1 cevap 1,432 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

302 soru

316 cevap

35 yorum

247 üye

...