Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Bina arası mesafe

0 oy
78 gösterim
31 Mart 2020 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Serkan (120 puan) sordu
Benim oturduğum bina tam olarak sınıra sıfır kuruldu ve haliyle bu cephe kör kalıyor. Bu cephede tamamen karanlık bir odamız var . Cam açmak istiyoruz yandaki bina izin vermiyor. Yan binayla aramız 4 metre civarında ve giriş katıyla beraber 10 kat.aramızdaki mesafe ne kadar olmalı ve cam açma konusunda ne yapabiliriz

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
10 Nisan 2020 Admin (10,280 puan) cevapladı
Merhaba Serkan,

Öncelikle soruda sınıra sıfır derken tam olarak neyi kastettiği anlamadım. Neyin sınırına sıfır ? Her belediyenin kendi imar planında taks ve kaks oranları söz konusu. Belediye uğramanı bulunduğunuz belediye imar işleri bölümünden mahalle ada parsel numarasını vererek imar çapını talep ediniz. İmar çapında açık bir şekilde aradaki mesafenin ne kadar olması gerektiği yazar.

Aydınlatma olayına gelince kör kısım dediğin şey eğer bitişik bina ise, burada işin başından bir problemin varlığının söz konusu olduğu ortada. Şöyle ki proje çizim ve uygulama aşamalarında binada kör cephe oluşumunu engelleyecek şekilde tasarım yapılır. Bunun araştırılması gerekmektedir. Çünkü eğer yanlış sizden kaynaklanmıyor ise kör cephe oluşumu yapınızın değerini düşürecek bir mağduriyet yaratacaktır. Ancak sorun sizin bina ile alakalı ise, izne bağlı normalde ama şöyle bir alternatif yaratabilirsiniz. Kör odayı küçültüp bütün katlar boyunca veya işe yarıyorsa sadece sizin katta küçük bir balkon ile veya odanızı kör cephesi olmayan odaya genişletip ordan bir pencerelik genişlik oluşturarak yapabilirsiniz. Ancak bunların da normalde izne bağlı olduğunu bilmeniz gerekmektedir :)

Kolay gelsin kör cephe meselesine detay verirseniz gerekli açıklamayı yaparım.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 89 gösterim
15 Aralık 2020 DİĞER kategorisinde mfkanarya (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 119 gösterim
15 Kasım 2020 DEPREM MÜHENDİSLİĞİ kategorisinde Tayfun26 (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 195 gösterim
+4 oy
1 cevap 121 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...