Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yapılarda komşu çekme mesafeleri nasıl ayarlanmaktadır ?

+2 oy
5,296 gösterim
18 Şubat 2017 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Kazım sordu
Yapılarda komşu çekme mesafeleri nasıl ayarlanmaktadır ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
23 Şubat 2017 Admin (10,280 puan) cevapladı

Merhaba,

Çekme mesafesi nasıl hesaplanır?

Çekme mesafesi, iki bina arasındaki yaklaşma mesafesi olarak tanımlanıyor. Planlı alanlar imar yönetmeliği esaslarına göre, binaların ön bahçe ve yol kenarına rastlayan bahçe mesafeleri en az 5 metre olması gerekiyor. Yan bahçe mesafesi 3 mette iken; arka bahçe mesafesi de yine 3 metre olarak tespit ediliyor.

Yan ve arka bahçe mesafeleri; tabii veya tesviye edilmiş zeminin üzerinde kalan bodrum katları da dahil, 4’ten fazla katlı binalarda 4 katın üzerindeki her kat için (0.50) m. artırılır.

Yan ve arka bahçe mesafelerinin hesabında dikkate alınacak kat adedi o cephede kısmen veya tamamen tabii veya tesviye edilmiş zeminin altında kalan katlar hariç diğer katların toplam yüksekliğinin üçe bölünmesi ile bulunur.

(2.50) m.'yi aşan artık değerler 1 kat adedine tekabül eder.

Bina yüksekliği hesabında, arkasında kullanılan hacim oluşturulmamış istinat duvarları yükseklik hesabına dahil edilmez.

Bu Yönetmelikte yer alan kat adedine bağlı olarak bahçe mesafelerinin (0,50) m. arttırılmasına ilişkin hükümler yapıda bulunan her katta ayrı ayrı değerlendirme yapılarak da uygulanabilir. Bu kurallara uygun şekilde inşa edilmeyen yapılar hakkında dava açılabiliyor.

kaynak :http://emlakkulisi.com/cekme-mesafesi-nasil-hesaplanir/401042

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 65 gösterim
5 Haziran İMAR BİLGİSİ kategorisinde İsa osmanoğlu (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 497 gösterim
18 Eylül 2018 İMAR BİLGİSİ kategorisinde cemyuksel (120 puan) sordu
0 oy
1 cevap 304 gösterim
1 Nisan 2017 İMAR BİLGİSİ kategorisinde Aleyna sordu
0 oy
1 cevap 810 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...