Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle insaatsorucevap.com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan insaatsorucevap.com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Dilatasyon Derzleri kaç çeşittir amaçları nelerdir ?

0 oy
702 gösterim
3 Eylül 2019 MESLEKİ UYGULAMALAR kategorisinde Umut sordu
Dilatasyon Derzleri kaç çeşittir amaçları nelerdir ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
3 Eylül 2019 Admin (10,280 puan) cevapladı

Merhaba,

Dilatasyon derzleri amaçlarına göre 3 farklı halde yapılır, bunlar ;

1. Genleşme derzi

Farklı 2 malzemenin ilk yapım aşamasında birbirine eklenmesi ancak daha sonra zamanla bu 2 malzemenin fiziksel kimyasal yapılarının farklı olmasından ötürü aralarında açılma olması durumudur. Buna şöyle örnek verebilir ; Birbirine ek durumda kolon ve duvar birleşim yerlerinde açılma veya duvar üzerine yapılan sıvanın çatlaması gibi durumlar örnek verilebilir.

2. Titreşim ve Hareket derzi

Burdan şunu anlamak lazım. Bir yapıyı temeli toprağa sabitleyerek inşa ederiz. Ancak olası bir depremde yeryüzünün sarsılması nedeniyle binada da titreşim ve hareketler meydana gelecektir. Dolayısıyla ülkemizde buna pek rastlamasak da japonyada bina temel sistemine yay sistemleri yerleştirilir ve titreşimlerin zararlı etkileri bertaraf edilir. Ülkemizde de özellikle köprüler buna örnek verilebilir. Köprü yapı elamanları arasında boşluk hareket paylarının bırakılması buna uygun bir örnektir.

3. Oturma derzi

Yükselen bir yapı yükü artan dolayısıyla en yukarıdan aşağı doğru artan bir yükün olduğu yapı anlamına gelir. Dolayısıyla ağır yükler karşısında yapının değişik bölgeleri alanları zemine farklı oturma yapabilir. Bu durum oturma kaynaklı çatlaklara sebebiyet verir. Bunun nedeni yapıda lokal ağırlık farklarının ciddi olması, zemininde farklı lokal alanlarda farklı basınç özelliklerine sahip olması olarak görülebilir. Bu durumda uzun ve geniş platforma sahip yapıların bloklara ayrılması ve bloklar arasında boşluklar bırakılması gerekmektedir. 

Kolay gelsin.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 302 gösterim
+3 oy
1 cevap 2,293 gösterim
+2 oy
1 cevap 170 gösterim
+1 oy
1 cevap 195 gösterim
+2 oy
1 cevap 698 gösterim
Hoş geldiniz insaatsorucevap sitesi sizlere sorularınızın gerek diğer üyeler tarafından gerekse bizler tarafından titizlikle cevaplanması imkanını sizlere sunacaktır.Sormaktan çekinmeyin sorulmayan soru kalmasın. Diğer sorularınız için lütfen insaatsorucevap@gmail.com adresine mail atınız.

304 soru

318 cevap

35 yorum

268 üye

...